Zmarł Pan Tadeusz Kowalkowski

Niestety, kolejna smutna wiadomość z ostatniej chwili. Zmarł Pan Tadeusz Kowalkowski. W marcu 1941 r., jako 7 letnie dziecko, był wysiedlony wraz z rodziną z domu w Sochocinie i uwięziony w Forcie III w Pomiechówku. Rodzina Pana Tadeusza przeszła drogę ponad 2500 osób wysiedlonych przez Niemców z Sochocina i okolic. W nocy z 5/6 marca 1941 r. dostają 10 minut na spakowanie się, trafiają do Fortu III w Pomiechówku, po krótkim pobycie w Forcie mężczyźni (w tym ojciec Pana Tadeusza) są wywiezieni na przymusowe roboty a kobiety i dzieci trafiają do obozu w Działdowie (AEL Soldau). Po około miesięcznym pobycie w Działdowie, Niemcy przywożą ich z powrotem do Fortu III, skąd pod koniec czerwca 1941 r. są przez Niemców wypuszczeni, z zakazem powrotu do domu.
Spotkaliśmy się z Panem Tadeuszem pierwszy raz w sierpniu 2019 r. Przyszedł do naszego biura, by dodać do Bazy Więźniów Fortu III rodziców i przekazać nam swoje wspomnienia. Miesiąc później byliśmy razem na konferencji w Pomiechówku i spacerze po samym Forcie. Pan Tadeusz dużo zapamiętał z czasów wojny i chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami. Wiele się dzięki Niemu dowiedzieliśmy. Planowaliśmy kolejne spotkania. Niestety, w najbliższym czasie już się nie spotkamy…
Rodzinie i bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia.
Pogrzeb Pana Tadeusza odbędzie się w najbliższą sobotę (16 maja) o godzinie 10:00, w Kościele Parafialnym w Sochocinie.

Na zdjęciu Pan Tadeusz w Forcie III w Pomiechówku (wrzesień 2019 r.), wraz z koleżankami z Sochocina – również jako dzieci więzionymi w Forcie.