"Zośka" uwalnia więźniów Fortu

Mamy kolejną sensacyjną informację ➡️ Otóż 29 czerwca 1944 r., żołnierze batalionu „Zośka”, w
ostatniej akcji podjętej przed wybuchem Powstania Warszawskiego, odbili 13 więźniów politycznych i żołnierzy polskiego podziemia, z warszawskiego szpitala św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej. Jedynym znanym z imienia i nazwiska więźniem uwolnionym w tej akcji jest lektor jęz. francuskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim - Henri Bernard. Analizując losy więźniów Fortu III odnaleźliśmy trzy
kolejne nazwiska 🔥 Otóż w ww. akcji „Zośki’ uwolnieni zostali również Gustaw Ragu, Włodzimierz Kugler oraz Zdzisław Sokołowski. Ale nie to jest dla nas największym odkryciem. Otóż dwaj pierwsi byli więźniami Fortu III w Pomiechówku❗️Do szpitala św. Jana Bożego trafili w drodze z Fortu do KL Mauthausen.
W kolejnych postach obiecujemy kolejne niesamowite informacje. Badając losy więźniów Fortu III usuwamy przy okazji białe plamy historii Polski 🇵🇱.
Na zdjęciu: od lewej budynek szpitala św. Jana Bożego na rogu z ul. Konwiktorską, skrzydło klasztoru i fragment kościoła (rok 1938, za www.warszawa1939.pl).
Więcej o ww. akcji batalionu „Zośka” m.in. tu: https://dzieje.pl/.../75-lat-temu-zolnierze-zoski...