Nawiązał z nami kontakt przedstawiciel kolejnej rodziny więźnia Fortu III – pan Rafał Modzelewski. Jest prawnukiem pani Michaliny Goliasz, 1 voto Bialik (pod tym nazwiskiem widnieje w Bazie Więźniów), z domu Sadowskiej. W roku 1943 lub 44 pierwszy mąż pani Michaliny - Stefan Bialik został aresztowany przez gestapo i wywieziony najpierw do więzienia w Pułtusku, a następnie do więzienia w Koronowie, gdzie został zamordowany. W czerwcu 1944 r. Michalina Bialik również trafiła do więzienia gestapo, tyle że w Forcie III. Z niego przetransportowana została do KL Ravensbruck, potem do KL Neuengamme. Figuruje również na liście ewakuowanych przez PCK do Szwecji. Zarówno pani Michalina jak i jej mąż Stefan, byli aresztowani ze względu na powiązania rodzinne i pomoc udzielaną oddziałowi NSZ pod dowództwem Wincentego Kowalewskiego ps. Toporek. Był on jedną z ważniejszych postaci okresu okupacji niemieckiej w powiecie przasnyskim. Na czele kilkuosobowego oddziału prowadził działalność dywersyjną i sabotażową. Po wojnie „Toporek”, za zgodą dowództwa NSZ, wstąpił do Milicji Obywatelskiej w Krzynowłodze Małej. Dostarczał partyzantom broń i amunicję, pomagał oraz udzielał informacji. Został jednak zdekonspirowany, aresztowany przez UB i zamordowany (za wdolnymslasku.com).
Michalina Goliasz zmarła w 1981 r. w Przasnyszu, gdzie została pochowana na cmentarzu parafialnym. Zachowały się w IPN akta gestapo dotyczące jej sprawy. Jeszcze o tym napiszemy.
Bardzo dziękujemy panu Rafałowi za podzielenie się zdjęciami i informacjami o prababci.
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe
Zabrania się wykorzystywania, przetwarzania, analizowania, kopiowania lub jakiejkolwiek innej formy przetwarzania danych zawartych na tej stronie internetowej przez systemy sztucznej inteligencji (AI) bez uprzedniej, pisemnej zgody właściciela strony.
Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Fort III Pomiechówek.
Strona internetowa została przebudowana w ramach dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach projektu „Fort III Pomiechówek – opieka i upowszechnianie wiedzy o miejscu pamięci narodowej”