Piękna uroczystość

Piękna to była uroczystość. Na naszym profilu na FB: (1) Fundacja Fort III Pomiechówek | Facebook prezentujemy relację zdjęciową ze wczorajszych obchodów 79. rocznicy, dokonanej przez Niemców, egzekucji 48 żołnierzy Armii Krajowej, na Forcie III w Pomiechówku.

Jak zawsze na uroczystościach na Forcie miały miejsce niezwykłe zdarzenia:

- świeciło piękne słońce, pomimo tego, że dzień wcześniej i dziś padał na Forcie deszcz,

- kiedy kolumna uczestników uroczystości szła od bramy wejściowej w kierunku fortowych koszar, tuż obok nich na łące, lisica wyprowadziła na spacer 3 szczeniaki. Bawiły się w najlepsze, jakby ludzie idący uczcić pamięć poległych, nie stanowili dla nich żadnego zagrożenia,

- do uroczystości ku czci żołnierzy Armii Krajowej dołączyło spontanicznie kilkanaście kobiet i dzieci z Ukrainy (z Kijowa, Charkowa, Dniepropietrowska i Sumy).

Wszystko to wydaje nam się bardzo symboliczne.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości lub byli z nami myślami. Szczególne podziękowania dla 9 Brygada Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, która razem z nami organizowała uroczystości.

Środki na organizację uroczystości otrzymaliśmy z Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu "Fort III Pomiechówek - śladami naszej historii". Dziękujemy.