Nagranie Niezwyciężeni/IPN

Oto post jaki dziś ukazał się na profilu FB Niezwycieżeni należącym do IPN. Bardzo się cieszymy z tej współpracy:

"Na zdjęciach widoczna jest Eugenia Bogdańska, córka Czesława Zychalaka, który zaginął po wywiezieniu go do Fortu III w Pomiechówku - miejsca masowych egzekucji wielu polskich obywateli. Zbrodni dokonywali Niemcy. Pani Eugenia mając 5 lat była świadkiem aresztowania ojca przez Gestapo we wrześniu 1944 roku. Widzieli się wtedy po raz ostatni...

Całą relację Eugenii Bogdańskiej będziecie mogli poznać już niedługo za pomocą naszego portalu https://opowiedziane.ipn.gov.pl/ahm/notacje. Jest to narzędzie, które pozwala na zapoznanie się z archiwalnym zasobem IPN w zakresie historii mówionej.

Notacja ta jest realizowana przy współpracy z Fundacja Fort III Pomiechówek oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. W temacie zbrodni na terenie Fortu III pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN przeprowadzili już kilkadziesiąt notacji. Część dostępna jest już na naszym portalu, tak jak relacja Bogdana Bomerta https://bit.ly/2W50AUq.

Więcej o trudnej historii Fortu III dowiecie się z filmu "FORT –Zapomniana Zbrodnia" https://bit.ly/3AWXy35. Premiera produkcji odbyła się na 2. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o totalitaryzmach „Echa Katynia”.

Fort III w czasie drugiej wojny światowej był obozem jenieckim (1939 r.), a następnie: obozem przesiedleńczym m.in. dla mariawitów (1940-1941 r.), gettem (1941 r.), więzieniem karno-śledczym i miejscem masowych egzekucji dla dystryktu ciechanowskiego (1941- 1944r.), obozem przejściowym dla powstańców warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy i okolic (1944 r.) a następnie obozem pracy Wehrmachtu dla mieszkańców okolicznych miejscowości, jeńców radzieckich oraz więźniów niemieckich (1944-1945r.). Po wojnie znajdowała się tu wojskowa składnica amunicji."