Fort III - Materiały edukacyjne

  • Kto zbudował ten zachowany w stanie idealnym obiekt?
  • Co oznaczają napisy wyryte na jego ścianach?
  • Po co na terenie Fortu prowadzono po II wojnie światowej prace archeologiczne?
  • Czy Fort miał jakiekolwiek znaczenie militarne i obronne?
  • Dlaczego dziś jest on miejscem ważnych uroczystości państwowych?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym dziale, zapoznaj się z materiałami, dzięki którym odkryjesz nie tak odległą historię Fortu III Pomiechówek.

Gotowa lekcja historii o Forcie III, dla klas 7-8 szkoły podstawowej (i starszych) - wystarczy pobrać materiały

Zachęcamy nauczycieli klas 7 szkół podstawowych i starszych do przeprowadzenia lekcji o Forcie III w Pomiechówku. Poniżej znajdują się gotowe materiały edukacyjne. Nie jest potrzebne żadne wcześniejsze przygotowanie. Wytarczy wyświetlić 18 miutowy film, po nim uzupełniającą film prezentację a na koniec przeprowadzić quiz z wiedzy uzyskanej na lekcji. Całość jest w artakcyjnej dla młodzieży formie. Bardzo zachęcamy. Materiały przygotowaliśmy w ramach dofinansowania uzyskanego z Ministerstwa Obrony Narodowej. Były rekomendowane w 2021 r. przez Mazowieckie Kuratirium Oświaty w Warszawie. Spotkały się z uznaniem wielu nauczycieli.

 

Prezentacja historii Fortu III (w pigułce) oraz wystawa mobilna

Slajdy zawierają obraz plansz, które tworzą wystawę mobilną o Forcie. Składająca się z 8 drustronnych tablic wystawa może być prezentowana w szkołach, bibliotekach, zakladach pracy, urzędach itp. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości. Zainteresowane instytucje prosimy o kontakt. Jedyny koszt jaki trzeba ponieść, to koszt transportu wystawy z ostatniego miejsca gdzie jest prezentowana. Obecnie gości w Muzeum Prochownia, w Twierdzy Modlin.

Pobierz prezentacje (PDF, 28.4 MB)

 

Książeczka edukacyjna dla młodzieży

Fort III Pomiechówek. Miejsce pełne pamięci. Autor: Dorota Grzechocińska


Pobierz książeczkę(PDF, 20.5 MB)