Kolejna odnowiona mogiła

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych warto wspomnieć uroczystość, która odbyła się na cmentarzu w Chociszewie w dniu 25 września. Tego dnia nastąpiło poświęcenie mogiły Pana Szczepana Topolskiego – zamordowanego przez Niemców w Forcie III w Pomiechówku w dniu 30 lipca 1944 r. Poświęcenia dokonał ksiądz biskup Mirosław Milewski. Uroczystości miały bardzo podniosły charakter. Był apel pamięci, wciągnięcie flagi na maszt, hymn narodowy, warta honorowa.

Losy pana Szczepana spisała jego wnuczka – pani Małgorzata Kalbarczyk. Napiszemy o tym w oddzielnym poście, bo to bardzo ciekawa relacja. Zgodnie z nią, aresztowanie Pana Szczepana miało związek z tym, że latem 1944 r., łodzią przewiózł przez Wisłę kilku polskich oficerów, wśród których był August Emil Fieldorf „Nil”. Ktoś doniósł o tym gestapo.

Mogiła wyremontowana została ze środków Wojewody Mazowieckiego. Inicjatorami byli panowie Dariusz Umięcki i Ryszard Gortat. Szkoda, że córka pana Szczepana nie dożyła dnia, na który tak bardzo czekała.