Jedną z osób, która wniosła największy wkład w poznanie tego, co działo się w czasie II wojny światowej w Forcie III, był pan Władysław Grylak. To on powiedział m.in., że był w wielu obozach, ale Fort III był najgorszy. Dotarliśmy do wspomnień pana Władysława. Oto w jakich był obozach:
Maggjarovar - Mossor (Węgry, obóz internowania - uciekł),
Kaisersteinbruch ( Austria, obóz dla jeńców),
obóz w Alpach (bez nazwy, próba ucieczki),
obóz Dusseldorf (Niemcy),
obóz Munster (Niemcy - ucieczka),
Sobótka (Polska - obóz pracy, kamieniołomy - ucieczka),
Fort III Pomiechowek (jeszcze opowiemy o tym),
Mauthausen - Gusen (Austria - obóz koncentracyjny),
Po ucieczce z Loibl Pass przyłączył się do partyzantki jugosłowiańskiej (polska kompania „Starego”). Do Polski wrócił w czerwcu 1945 r.
Na zdjęciu - z kolegami, z czasów partyzantki, za udział w której pan Władysław otrzymał medal „Za Hrabrost” (Za Męstwo). Zdjęcie: za „Nie zniszczeni przez Grom”, autor: Józefa Radzymińska.
Bardzo dziękujemy panu Grzegorzowi Grylakowi za udostępnienie informacji o przodku.
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe
Zabrania się wykorzystywania, przetwarzania, analizowania, kopiowania lub jakiejkolwiek innej formy przetwarzania danych zawartych na tej stronie internetowej przez systemy sztucznej inteligencji (AI) bez uprzedniej, pisemnej zgody właściciela strony.
Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Fort III Pomiechówek.
Strona internetowa została przebudowana w ramach dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach projektu „Fort III Pomiechówek – opieka i upowszechnianie wiedzy o miejscu pamięci narodowej”